sobota, 14 grudnia 2013

Islam


Na drodzę omawiania poszczególnych religii na moim blogu. Postanowiłam w sposób całkowicie losowy rozpocząć od Islamu.

Islam to jedna z wielkich religii monoteistycznych, obok chrześcijaństwa i judaizmu. Termin monoteizm, którego byłam łaskawa tutaj użyć oznacza, wiarę w jednego Boga. Słowo „islam” to wyrażenie arabskie oznaczające „oddanie się”, przede wszystkim Bogu. Czciciele tej religii nazywani  są muzułmanami. Islam pod względem liczebności jest drugą religią na świecie.



Założycielem tej religii był Muhammad Ibn Abdulach , zwany w Polsce Mahometem. Żył on w latach 570-632. Temu prorokowi około 610 roku w nocy (noc siły), w końcu miesiąca Ramadan w jaskini umiejscowionej pod Mekką objawił się Archanioł Gabriel. Przy tym należy koniecznie umieścić informację dotyczącą tego, że Archanioł wyjawił Mahometowi naturę Boga (jedność, wszechmoc i zasadę wykreowania świata przez Boga) oraz wskazał, że wszystkich ludzi czeka sąd, na którym to spełniających zasady Boga spotka nagroda, a tych, którzy je lekceważą kara.



Naczelną zasadą Islamu jest wiara w jednego Boga, Allaha, w istnienie aniołów, oraz przeświadczenie że Mahomet był największym prorokiem, a „Koran” należy do ksiąg objawionych. 

Po śmierci Mahometa wyznawcy Islamu podzielili się w wyniku walki o władzę, na dwa wielkie odłamy: Szyitów (zamieszkują głównie Iran), Sunnitów (około 90% wyznawców) oraz Charydżytów.

Analizując tematykę związaną z Islamem nie sposób pominąć kwestii świętej księgi Islamu czyli Koranu. Dla czcicieli Islamu jest ona słowem Boga Allaha, które zostały podyktowane Mahometowi za pośrednictwem Archanioła Gabriela. Początkowo treść Koranu przekazywana była ustnie. Napisana została natomiast w języku arabskim, po śmierci Mahometa. 

Koran składa się ze 114 rozdziałów, nazwanych Surami. W Koranie znajdują się nie tylko tematy związane z wierzeniami ale niezmiernie ważne dla każdego wyznawcy Allaha, tzw. Pięć filarów Islamu, które każdy Muzułmanin powinien przestrzegać.



Należą do nich:

1. Wiara w jedynego Boga.
2. Pięciokrotna modlitwa w ciągu dnia z twarzą skierowaną w stronę Mekki oraz uczestnictwo w nabożeństwie w meczecie.
3. Jałmużna polegającą na przekazywaniu części swoich dochodów na wsparcie gminy muzułmańskiej.
4. Post w miesiącu ramadan, którego istotą jest całkowita wstrzemięźliwość od pokarmu i napoju, zwolnieni z postu to: brzemienne kobiety, starcy, chorzy oraz dzieci.
5. Pielgrzymka do Mekki, przynajmniej raz w życiu.

W Koranie znajdują się również pomniejsze przepisy związane z funkcjonowaniem instytucji publicznych, prohibicją wina, zakazu jadania wieprzowiny, jak i przepisów karnych stosowanych w przypadku : zabójstwa, kradzieży, lichwy, zemsta, małżeństwa i rozwodu.

Niezwykle często wyznawcy Islamu są uznawani za fundamentalistów, lub przynależących do organizacji terrorystycznych. Fundamentalizm muzułmański powstał pod wpływem styku kultury arabskiej z kulturą zachodnią.

Islam w większym stopniu niż ma to w przypadku innych religii skupia się na charakterze prawnym. Prawo zawarte w Koranie ściśle reguluje życie muzułmanina.

Prawie wszystkie historyczne opowieści mają swoje biblijne odpowiedniki w Koranie. Nawiązuję także do tradycji żydowsko-chrześcijańskiej. Natomiast warto nadmienić, iż Jezusa nie uważa się w Islamie za Boga lecz proroka.

PS. Według teorii francuskiego islamologa arabskiego pochodzenia Jeana Alcadera - początek Islamowi dała sekta ebonitów (ugrupowania, które przestrzegało ściśle prawo mojżeszowe, aczkolwiek nie uznawało bóstwa Jezusa, szanowało Go zaś jako proroka). Wskazywać na to mogą fragmenty Koranu, w których o ebionitach mówi się jako o tych, którzy są przyjaciółmi i przodkami muzułmanów.

Bibliografia

Encyklopedia Powszechna PWN, red. Rafał Łąkowski, t.2, PWN, Warszawa 1985, s. 308
Górski J., Spotkanie z religiami, wyd. Księgarnia Świętego Jacka, Katowice 2007, s. 40 - 44.
Łęcicki G., Matka Teresa - Misjonarka Miłości i Miłosierdzia, wyd. Patmos, Warszawa 1998, s. 150 -151.
Sakowicz E., Religioznastwo, wyd. Polihymnia, Lublin 2009, s. 60 - 65.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz